11 Mar 15 > 01 Apr 15
Sara Nill-Cons 1969-cu ildə Böyük Britaniyada, Londonda dünyaya gəlmişdir. O, Şotlandiyada, Qlazqo şəhərində Rəssamlıq Kollecində təhsil almışdır. Bundan sonra Londonda İncəsənət Universitetində təhsilini davam etdirmişdir. 2010 -cu ildə Kambervell İncəsənət Kollecində magistr dərəcəsi almışdır.
“Qeyb olan qadın” layihəsinin məqsədi – Azərbaycanda müvəqqəti yaşayan xarici qadınlar arasında coğrafi yerdəyişmənin təsirini öyrənmək, həmçinin yerli qadınlar arasında əcnəbi qadınların obrazı haqqında təsəvvürü müəyyən etməkdən ibarətdir. Haqqında danışılan mövzularda daha çox yolunu, məqsədini itirmək, yadlaşmaq kimi hisslər öz əksini tapmışdır. Bəzən bu hisslər özünə qapanmağa və özünü aciz hiss etməyə səbəb olur. Lakin bütün bunlarla yanaşı mövzularda pozitiv hisslər də yer alır. Sərbəst, məhdudiyyətlərdən kənar yaşam tərzi, özünü əhatə edən ətraf aləmə qarşı maraq və ümumiyyətlə yerli qadınlarla xarici qadınlar arasında olan fərqə belə yüksək səviyyədə xoş yanaşma xüsusilə nəzərə çarpır.
İştirakçı qadınlar layihəyə qatılmağa könüllü şəkildə razılıq vermişdirlər. İştirakçılar yaş, ailə vəziyyəti, işləyib-işləməyib diapozunu çərçivəsində seçilmişdilər. Sorğu 6 ay ərzində, 2013-cü ilin sentyabr ayından 2014-cü ilin fevral ayına kimi davam etmişdir.
Sara Nill-Consun əsərləri Britaniya, Norveç, Fransa, Anqola, Koreya və Türkiyədə dünyaca məşhur qalereyalarda, fərdi və qrup sərgilərində nümayiş etdirilmişdir. Son dövrlərdə isə yaşadığı və işlədiyi Azərbaycanda yaradıcılıq fəaliyyətini davam etdirir.

11 Mar 15 > 01 Apr 15
Сара Нилл Джонс родилась в Великобритании, в Лондоне в 1969 году. Училась в Художественном училище в городе Глазко, в Шотландии, а также в Университете Искусств в Лондоне. В 2010 году она получила cтепень кандидата наук Художественного Училища (Лондон, Великобритания).
Целью проекта было изучить влияние смены географического положения на женщин-иностранок, временно проживающих в Азербайджане, а также – создать собирательный образ иностранки в обществе. Чаще других во время интервью звучали темы дезориентации в пространстве и отчуждения, порой приводящие к изоляции и бессилию. Однако, положительным лейтмотивом звучали темы расширения горизонтов, интереса к окружающей среде и высокой толерантности ко всем видам различий в обществе. Выбор корреспонденток определялся возрастным диапазоном, семейным положением, работающих и не работающих женщин-иностранок.
Все участницы согласились участвовать в арт-проекте на добровольных началах. Опрос проводился в течение 6 месяцев с сентября 2013 по февраль 2014.
Работы художницы были представлены в рамках престижных персональных и коллективных выставок по всему миру - от Великобритании до Норвегии, Франции, Анголы, Кореи, Турции, а в последнее время - и в Азербайджане, где художница в настоящий момент живет и работает.