11 Mar 15 > 01 Apr 15
Sara Nill-Cons 1969-cu ildə Böyük Britaniyada, Londonda dünyaya gəlmişdir. O, Şotlandiyada, Qlazqo şəhərində Rəssamlıq Kollecində təhsil almışdır. Bundan sonra Londonda İncəsənət Universitetində təhsilini davam etdirmişdir. 2010 -cu ildə Kambervell İncəsənət Kollecində magistr dərəcəsi almışdır.
“Qeyb olan qadın” layihəsinin məqsədi – Azərbaycanda müvəqqəti yaşayan xarici qadınlar arasında coğrafi yerdəyişmənin təsirini öyrənmək, həmçinin yerli qadınlar arasında əcnəbi qadınların obrazı haqqında təsəvvürü müəyyən etməkdən ibarətdir. Haqqında danışılan mövzularda daha çox yolunu, məqsədini itirmək, yadlaşmaq kimi hisslər öz əksini tapmışdır. Bəzən bu hisslər özünə qapanmağa və özünü aciz hiss etməyə səbəb olur. Lakin bütün bunlarla yanaşı mövzularda pozitiv hisslər də yer alır. Sərbəst, məhdudiyyətlərdən kənar yaşam tərzi, özünü əhatə edən ətraf aləmə qarşı maraq və ümumiyyətlə yerli qadınlarla xarici qadınlar arasında olan fərqə belə yüksək səviyyədə xoş yanaşma xüsusilə nəzərə çarpır.
İştirakçı qadınlar layihəyə qatılmağa könüllü şəkildə razılıq vermişdirlər. İştirakçılar yaş, ailə vəziyyəti, işləyib-işləməyib diapozunu çərçivəsində seçilmişdilər. Sorğu 6 ay ərzində, 2013-cü ilin sentyabr ayından 2014-cü ilin fevral ayına kimi davam etmişdir.
Sara Nill-Consun əsərləri Britaniya, Norveç, Fransa, Anqola, Koreya və Türkiyədə dünyaca məşhur qalereyalarda, fərdi və qrup sərgilərində nümayiş etdirilmişdir. Son dövrlərdə isə yaşadığı və işlədiyi Azərbaycanda yaradıcılıq fəaliyyətini davam etdirir.

11 Mar 15 > 01 Apr 15
Sarah Knill-Jones was born in London in 1969 and brought up in Scotland. She studied at Glasgow School of Art and the University of the Arts in London, receiving her Master’s Degree from Camberwell College of Art in 2010.
The aim of the project ‘The (Dis-)appearing Woman’ has been to explore the personal impact of geographical displacement among foreign women living temporarily in Azerbaijan, and to gain some perspective on the image of the foreign woman among the local female population.
Recurring themes among the temporary migrants include feelings of disorientation and alienation, sometimes leading to feelings of isolation and powerlessness, but also to some more positive themes, such as a sense of expanded horizons, greater curiosity about surrounding environments, and increased tolerance towards differences in general. The foreign participants were all volunteers who agreed to take part in an art project, all the interviews took place over the course of six months from September 2013 to February 2014.
The selection of local interviewees reflects foreign women in their range of ages, marital status, number of children and whether they work or not.
The audio track has been recorded by the local women who volunteered to take part in the project. All participants had full knowledge that they would be visible as participants in the documentary film shot for this exhibition.
The works of the artist have been exhibited around the world in prestigious group and solo exhibitions, from the UK to Norway, France, Angola, Korea and Turkey, and most recently in Azerbaijan, where she currently lives and works.